Termoizolacja budynków

Prawidłowe docieplenie budynku to oszczędność energii, a przez to mniejsze koszty utrzymania.

Prawidłowo wykonana termoizolacja budynków chroni przed niskimi temperaturami zimą i nadmiernym upałem latem. Podnosi także komfort użytkowania domu, a ocieplenie zewnętrznych ścian sprawia, że budynek zyskuje nowy, estetyczny wygląd.

Planując termomodernizację warto pamiętać o kilku ogólnych zasadach:

Z

Termoizolacja budynków pozwala oszczędzić koszty ogrzewania i docieplić budynek. Jednak tylko wysoka jakość wykonania oraz użycie odpowiednich materiałów pozwoli Wam się cieszyć dociepleniem przez wiele lat. Termobud właśnie tę jakość oferuje. Przez wiele lat naszej działalności mieliśmy do czynienia z termomodernizacją szkół, szpitali, urzędów, a także kilkuset domów mieszkalnych wielo- i jednorodzinnych. W roku 2006 oddaliśmy do użytku osiedle domków szeregowych i w zabudowie bliźniaczej przy ul. Bieszczadzkiej w Częstochowie, budowane od podstaw przez naszą firmę. Przez ten czas zdobywaliśmy cenne doświadczenie, a także wiedzę na temat dostępnych na rynku materiałów do docieplenia budynków. To w znaczącym stopniu wpłynęło na wysoki poziom usług, które obecnie oferujemy.

Z

Do ocieplenia metodą lekką-mokrą używa się styropianu lub wełny mineralnej. Energooszczędność obu materiałów jest porównywalna, ale cena i łatwość montażu styropianu sprawia, że jest on najczęściej stosowanym izolatorem. Ważne, by wybrany produkt był wysokiej jakości (posiadał odpowiednie atesty i certyfikaty) i pochodził od sprawdzonego producenta. Styropian słabej jakości może, “kurcząc się”, powodować spękanie tynku zewnętrznego.

Z

Podczas docieplenia budynków musimy zwrócić uwagę na grubość materiału izolującego oraz jego współczynnik przenikania ciepła – lambda. Im mniejsza wartość lambdy tym lepsza ochrona izolatora przed utratą ciepła.

Z

Do docieplenia budynku oprócz styropianu lub wełny mineralnej potrzebować będziemy klejów, siatki, gruntów, zapraw, tynków lub farb. Wykonując termoizolację, warto zastosować kompletny system materiałów od jednego producenta – zyskujemy wtedy pewność, że poszczególne produkty są do siebie dopasowane.

Z

Wybierając ekipę wykonującą docieplenie budynku – postawmy na sprawdzonych fachowców. Firma TERMOBUD to gwarant rzetelności i właściwie zainwestowanych pieniędzy. Dzięki nam termoizolacja budynków zostanie wykonana profesjonalnie, co będzie miało wpływ na osteteczne właściwości i wygląd termomodernicacji.

Warunki wykonywania robót:

Wszelkie prace należy prowadzić przy odpowiednich warunkach atmosferycznych (m.in. przy braku upałów, mgieł, deszczu oraz gdy temperatura wynosi minimum +5 st.C).

Pomiędzy kolejnymi etapami prac konieczne jest stosowanie przerw technologicznych.
Zbyt krótkie odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi etapami termomodernizacji mogą spowodować utratę właściwości używanych materiałów.
Zalecane jest przestrzeganie odstępów minimum 24 godzin między przyklejaniem płyt, ich czyszczeniem, kołkowaniem i szpachlowaniem kołków oraz montażem narożników z siatką.

Po zatopieniu siatki zbrojącej na powierzchni płyt izolacyjnych przed nałożeniem gruntu podtynkowego należy odczekać, aż klej do siatki całkowicie wyschnie.

Ważne

Gruntowanie i tynkowanie na niewyschniętą powierzchnię spowoduje z upływem czasu odpadanie tynku wraz z gruntem. Styropian lub wełnę należy przyklejać na mocne i stabilne podłoże. W przypadku, gdy łuszczy się lub odpada, należy je skuć lub odpowiednio wzmocnić preparatem głęboko penetrującym.

Przed rozpoczęciem prac trzeba też wyrównać powierzchnię izolowanych ścian i oczyścić podłoże z kurzu, pyłu, brudu, sadzy, wykwitów oraz innych pozostałości. Oczyszczona i gładka powierzchnia ułatwi montaż płyt, poprawi przyczepność warstw wyrównujących i zapraw klejowych.

Klej zawsze nakładamy na powierzchni płyty styropianowej metodą tzw. plackową (na powierzchni układamy 4-6 szt. placków) oraz po obwodzie płyty. Obwiedniowe klejenie jest istotne ze względów przeciwpożarowych. Płyty styropianu powinny być układane na tzw. mijankę lub cegiełkę (krawędzie pionowe płyt nie mogą tworzyć jednej pionowej linii) Kołkowanie płyt stosuje się w ilości 4-6 szt/m2.

Duże szczeliny między płytami trzeba uzupełnić wyłącznie poliuretanową pianą montażową. Niedopuszczalne jest szpachlowanie połączeń płyt zaprawą klejową. W miejscach tych ściany będą przemarzać z powodu dużej różnicy w izolacyjności termicznej między styropianem (lub wełną mineralną) a zaprawą klejową.

Siatka z włókna szklanego powinna być zatapiana w kleju z 10 cm zakładką. Zbyt małe zakładki lub ułożenie pasów “na styk” może spowodować pęknięcia tynku w miejscach połączeń. Niedopuszczalne jest mocowanie siatki na suchej powierzchni płyt i szpachlowanie jej klejem.

Grunt podtynkowy stosujemy w kolorze tynku. Możemy go nałożyć pędzlem po całkowitym wyschnięciu kleju zbrojącego, czyli minimum kilku dni w dobrych warunkach pogodowych.

Przykładowe realizacje

Masz pytania ?

zadzwoń +48 34 362 73 92

Wyślij wiadomość