Czyszczenie elewacji
Czym jest piaskowanie?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się brudu i osadu z różnego rodzaju materiałów jest właśnie piaskowanie. To technologiczny proces wykorzystujący sprężone powietrze i materiał ścierający. Metoda ta podobna jest do szlifowania, jednak dzięki różnorodności dostępnych narzędzi możliwe jest także oczyszczanie powierzchni delikatnych, a nawet obiektów zabytkowych.
Kiedy stosuje się odgrzybianie?
Gdy na elewacji występują wykwity biologiczne – pleśń bądź grzyby – w takim przypadku wymaga ona zastosowania specjalnej techniki oczyszczania, ale innej niż w przypadku powierzchni zabrudzonej przez kurz. Przy odgrzybianiu stosuje się specjalistyczne preparaty grzybobójcze, które skutecznie usuwają wykwity i zapobiegają powstawaniu nowych.
Czyszczenie elewacji
Piaskowanie jako najlepsza metoda czyszczenia elewacji
Czyszczenie elewacji może wydawać się trudnym projektem – zwłaszcza w przypadku zabytkowych obiektów, które wymagają szczególnej uwagi i precyzji podczas wykonywanych prac. Idealnym rozwiązaniem okazuje się w tym przypadku piaskowanie niskociśnieniowe, które sprawdzi się w oczyszczaniu delikatnych powierzchni, zarówno tych podatnych na uszkodzenia, jak i przygotowywanych do dalszej renowacji.
Duże powierzchnie elewacji nie stanowią żadnego problemu przy oczyszczeniu metodą piaskowania. Na mniejsze elementy – takie jak płaskorzeźby – również dostępne są odpowiednie narzędzia, umożliwiające dokładne usunięcie brudu czy osadu.
Piaskowanie – na mokro czy na sucho?
Da się wyróżnić dwie podstawowe metody piaskowania, jednak w obu tych przypadkach można mówić o takiej samej precyzji i skuteczności w czyszczeniu wybranych powierzchni. Główna zaleta, która wyróżnia piaskowanie na mokro od metody piaskowania na sucho, to korzystanie ze specjalnej, wodnej osłony, która zapobiega nadmiernemu pyleniu.
Doskonałej jakości piaskarka
W naszej firmie pracujemy jedynie ze sprzętami doskonałej jakości, dlatego przy procesie piaskowania wykorzystujemy model piaskarki najwyższej klasy – SodaBlaster SB-500 Trailer™. Jej podstawowe zalety to m.in. niewielkie wymiary, cichsza praca w porównaniu do innych urządzeń z tej kategorii, a także zużycie paliwa niższe aż o 30%. Piaskarka pracuje zarówno w trybie na sucho, jak i w przypadku prac bezpyłowych – w otoczce wody lub w mixie wodnym.
Zalety piaskowania jako metody czyszczenia elewacji
Skuteczność i precyzja są głównymi zaletami wyboru piaskowania jako metody na oczyszczenie powierzchni z brudu i osadu. W piaskowaniu można wykorzystywać różne materiały ścieralne, które odpowiednio dobrane sprawdzą się przy większości powierzchni. Piaskować można m.in. drewno, cegłę, powierzchnie kamienne czy betonowe – ale nie tylko.
Nierówne powierzchnie nie są żadną przeszkodą, dlatego piaskowanie można wykonywać także w przypadku skomplikowanych projektów. Aby ograniczyć zapylenie, które pojawia się podczas oczyszczania, warto rozważyć piaskowanie na mokro. Rozmiar w tym wypadku nie stanowi problemu – odpowiedni wybór narzędzi daje sporo możliwości.
Piaskowanie jest skutecznym, precyzyjnym i idealnym rozwiązaniem w przypadku większości powierzchni.
Odgrzybianie elewacji
Pleśń i grzyby występują najczęściej na gładkich powierzchniach i tynkach o wysokim poziomie nasiąkliwości – tutaj przykładem mogą być tynki mineralne. Dlatego poprzez wybór tynków akrylowych (bądź silikonowych) można w pewien sposób uchronić się przed korozją biologiczną – te materiały są znacznie bardziej odporne na powstawanie zabrudzeń i wykwitów.
Odgrzybianie elewacji – jak wygląda?
Po zdiagnozowaniu biokorozji, w pierwszym etapie należy oczyścić powierzchnię z innych zabrudzeń, które na niej występują. To najlepszy sposób na pozbycie się wolnych rodników oraz przygotowanie elewacji do dalszych prac mających na celu odgrzybienie podłoża.
Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni, można zastosować preparaty grzybobójcze, które następnie zmywa się z pomocą czystej wody. Powierzchnię należy dodatkowo zabezpieczyć używając do tego impregnatu lub farby z biocydami.
Czyszczenie elewacji obiektów zabytkowych
Wybór najlepszej metody czyszczenia elewacji jest bardzo ważny w przypadku obiektów zabytkowych. Wymagane jest tutaj użycie nowoczesnych technik, które nie tylko dokładnie oczyszczą elewację z wszelkich zabrudzeń, ale także nie naruszą podłoża, które często jest bardzo delikatne.
Zabytkowe obiekty
Zabytkowe obiekty także wymagają odgrzybiania i czyszczenia. Najlepszym sposobem pozbycia się zabrudzeń z elewacji jest piaskowanie. Przy zachowaniu szczególnej uwagi, można uzyskać doskonałe efekty. Stosuje się piaskowanie niskociśnieniowe, które doskonale sprawdza się przy delikatnych powierzchniach i nie uszkadza ich.