Odgrzybianie elewacji

Kiedy stosuje się odgrzybianie?

Gdy na elewacji występują wykwity biologiczne – pleśń bądź grzyby – w takim przypadku wymaga ona zastosowania specjalnej techniki oczyszczania, ale innej niż w przypadku powierzchni zabrudzonej przez kurz. Przy odgrzybianiu stosuje się specjalistyczne preparaty grzybobójcze, które skutecznie usuwają wykwity i zapobiegają powstawaniu nowych.

Odgrzybianie elewacji

Z

Pleśń i grzyby występują najczęściej na gładkich powierzchniach i tynkach o wysokim poziomie nasiąkliwości – tutaj przykładem mogą być tynki mineralne. Dlatego poprzez wybór tynków akrylowych (bądź silikonowych) można w pewien sposób uchronić się przed korozją biologiczną – te materiały są znacznie bardziej odporne na powstawanie zabrudzeń i wykwitów.
Odgrzybianie elewacji – jak wygląda?
Po zdiagnozowaniu biokorozji, w pierwszym etapie należy oczyścić powierzchnię z innych zabrudzeń, które na niej występują. To najlepszy sposób na pozbycie się wolnych rodników oraz przygotowanie elewacji do dalszych prac mających na celu odgrzybienie podłoża.

Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni, można zastosować preparaty grzybobójcze, które następnie zmywa się z pomocą czystej wody. Powierzchnię należy dodatkowo zabezpieczyć używając do tego impregnatu lub farby z biocydami.

Czyszczenie elewacji obiektów zabytkowych

Wybór najlepszej metody czyszczenia elewacji jest bardzo ważny w przypadku obiektów zabytkowych. Wymagane jest tutaj użycie nowoczesnych technik, które nie tylko dokładnie oczyszczą elewację z wszelkich zabrudzeń, ale także nie naruszą podłoża, które często jest bardzo delikatne.

Zabytkowe obiekty

Zabytkowe obiekty także wymagają odgrzybiania i czyszczenia. Najlepszym sposobem pozbycia się zabrudzeń z elewacji jest piaskowanie. Przy zachowaniu szczególnej uwagi, można uzyskać doskonałe efekty. Stosuje się piaskowanie niskociśnieniowe, które doskonale sprawdza się przy delikatnych powierzchniach i nie uszkadza ich.